הדרך היחידה ליישב סכסוכים, היא דרך ההבנה והאהבה. והדרך היחידה שבה נוכל ללמוד לאהוב זה את זה היא להכיר זה את זה, ואת זאת ניתן להשיג רק באמצעות תוכניות כמו ילדים חיים בשלום. ואם זה יוכל לקרות, לא נזדקק עוד לגדרות". 

מי אנחנו?

מאז היווסדה ב-2006, עמותת ילדים חיים בשלום (KCP) חיברה בין אלפי ילדים ובני נוער, ישראלים ופלסטינים,  במסגרת תכניות ייחודיות, אירועים ומחנות קיץ חווייתיים במטרה לטפח את הדור הבא של מנהיגים צעירים המחויבים לסובלנות, אחווה אנושית ודיאלוג. תכניות העמותה מבוססות על מודל דיאלוג ועל תוכנית לימוד שפיתחו מומחים בארה"ב ואשר הותאמה למציאות הנוכחית באזור. התוכניות שלנו מקנות למשתתפים מיומנויות וכישורי חיים, פיתוח מנהיגות, העצמה ומעורבות בקהילה.

במהלך שמונה שנות פעילותה, הכשירה העמותה למעלה מ10,000 ילדים ובני נוער בגישה הוליסטית תוך מתן דגש על שיתוף המשפחות וההורים, בתי הספר, ארגוני קהילה ופעילי שטח ברמות המקומית, הארצית והאזורית משני צדי הסכסוך. על ידי קידום שותפויות אזוריות ומעורבות של מגוון בעלי עניין, אנו מחוללים "אפקט אדווה" של ממש ומגיעים גם למעגלי המשפחה, החברים הקהילה, ואף מעבר להם.

מה אנו עושים בעתות של אלימות, פחד, וחוסר אמון?

במציאות באזורנו חווים בני נוער ישראלים ופלסטינים סדרה בלתי פוסקת של עימותים ומלחמות וכלל אינם באים במגע זה עם זה במישרין. דעותיהם מתעצבות בעיקר על ידי הסיקור המקוטב בכלי התקשורת, מה שמוביל לרמות גבוהות של חוסר אמון וחוסר תקווה. ההתפתחויות של העת האחרונה, ובפרט התחדשות העימותים האלימים באזור, מעמיקות עוד יותר את הפירוד, הדעות הקדומות ואף השנאה המובנית, ומרחיקות עוד יותר את הסיכויים להיכרות עם הצד השני ולחיים בפיוס.

על מנת לבלום את ההתדרדרות הזו, ילדים חיים בשלום מחברת בין בני נוער ישראלים ופלסטינים בתהליך למידה ועבודה משותפת. הגישה החינוכית של התכנית מתמקדת בSELF ומה שמחבר בנינו כבני אדם. העמותה לא נוקטת עיסוק בנרטיב ההיסטורי, אידיאולוגי או פוליטי. התכנים מכוונים לקבלה ומתן כבוד לאחר מתוך תחושה של ערך עצמי ומסוגלות עצמית.

תכנית הדגל שלנו "נוער יוצר שלום" (YCP) הינה מודל ייחודי ומוצלח המבוסס על שיתוף פעולה בין בני נוער ישראלים ופלסטינים במהלכו הם לומדים על עצמם ועל האחר, בדגש על הדברים המחברים בנינו, קודם כל כבני אדם.

התכנית משלבת התפתחות אישית וקבוצתית, פיתוח וטיפוח של יוזמות קהילתיות. מרכיביה העיקריים:

(1) מפגשי הכנה נפרדים, חד לאומיים, במטרה לבטא ולפרק סטיגמות וכן להפיג את החששות מפני האחר כהכנה למפגש הדו-לאומי;

(2)מפגשים דו-שבועיים משותפים ליהודים וערבים שעיקרם מבוסס על תכנית הלימוד המצליחה שלנו, "משחק החיים", הכוללת פיתוח העצמה והערכה עצמית, מנהיגות, בטחון עצמי ואמון, וכן הצבת אתגר לבני הנוער לחשוב על נושאים הקשורים לסובלנות, דיאלוג, בניית אמון ויישוב מחלוקות;

(3) מחנה קיץ משותף -  ארבעה ימים שמטרתם לבנות אמון באופן עמוק יותר כמו גם לאפשר למשתתפים לאסוף חוויות חיוביות שיצרבו בזיכרונם. כמו כן, המחנה מאפשר לכל אחד מהמשתתפים ללון יחד באותו המקום עם האחר ולחוות איתו יום בחייו;   

(4) יוזמות קהילתיות בהובלת בני הנוער בהתבסס על תכנון, פיתוח ויישום של צוותים משותפים במגוון רחב של נושאים, גינון אקולוגי, עצומה של בני נוער הקוראים למנהיגי האזור לעודד דיאלוג וקשרים חוצי גבולות והשקת יוזמות במדיה חברתית;

(5) אירוע סיום חגיגי בהשתתפות הורים ובני משפחה, חברים, מורים ומנהיגי דת וקהילה, כמו גם מנהיגים ברמה העירונית והלאומית. באירוע ישנה הזדמנות למעגלים רחבים יותר מחייהם של הילדים להיפגש, להיחשף ולהכיר מקרוב את מסעם של בני הנוער והישגיהם.

לאחר השלמת התוכנית, בוגרי השנה הראשונה ישיקו יוזמות קהילתיות משל עצמם בתמיכת העמותה והצוות החינוכי, לרבות פניה למנהיגים מקומיים בשני הצדדים ומפגש עם מנהיגים לאומיים. "להעביר את זה הלאה" הוא קמפיין במסגרתו בני הנוער שהשתתפו בשנה של למידה ועבודה משותפת, ישתפו את חבריהם בקהילה בדרכים אינטראקטיביות, מהנות ויצירתיות בחוויות שעברו, בדברים שלמדו על עצמם ועל האחר, ערכי הפיוס, השלום וסובלנות האחד לשני.

כיצד אנו מעריכים את עבודתנו?

דו"ח הערכה של תוכנית הדגל שלנו – "נוער יוצר שלום" – הביא באחרונה נתונים כמותניים ואיכותניים ברורים להערכת מידת ההשפעה שלנו:

  • מפחד לאמון: קודם לתוכנית, מעל 95% מבני הנוער שהשתתפו מעולם לא פגשו נערה או נער בני גילם מהצד השני, דבר שגרם לרמות גבוהות של חשש.
  • מסטריאוטיפים לתפיסה חיובית: 100% מבני הנוער הפלסטינים והישראלים העידו על שינוי לטובה בתפיסת האחר;
  • מאדישות למחויבות: יותר מ-60% מהמשתתפים הישראלים הביעו תחילה אדישות לסכסוך המתמשך והעדר האמון בשלום. עד סוף התוכנית100% מבני הנוער הישראלים הביעו מחויבות לפעול כשליחים של שלום.
  • ממעגל הנוער למעגלי השפעה רחבים יותר: התוכנית משנה תפיסות בקרב הורים, אחרים וחברים של בני הנוער. אלו, הצטרפו למעגל ההשפעה בכך שפנו לגורמים מקומיים ולאומיים, כל אחד בקהילתו, ובכללם מורים ומנהלים, גורמי חינוך בעיריות ואף ראשי ערים, חברי כנסת ועוד.